تبلیغات
مشاور جوان ـ بلاگ تخصصی روانشناسی و مشاوره - نظریه های عزت نفس 2
 
xjz3tmci62t3r4tws3rb.png
مشاور جوان ـ بلاگ تخصصی روانشناسی و مشاوره
تلاش برای بر قراری بهداشت روانی در جامعه ی اسلامی و ارائه مشاوره رایگان
درباره وبلاگ


از این پس دست در دست یکدیگر قرار می دهیم و با علم تفکر خویش به جهان ثابت می کنیم که حرفی برای گفتن داریم

مدیر وبلاگ : قاسم خانی
مطالب اخیر
آرشیو وبلاگ
نویسندگان
نظرسنجی
بلاگ رو چگونه ارزیابی می کنید؟

ـ  نظریه فروید :

فروید معتقد است رفتار، روان یا شخصیت انسان همیشه محصول ارتباط متقابل تعاملی و تعارضی نهاد، خود و فراخود می باشد. فرا خود نمودار ارزش های دیرین و کمال مطلوب اجتماع است، فراخود به سوی کمال می گراید ونه به سوی لذت وخوشی ، به تشخیص درست از نادرست و مطابقت با موازین و اصول اخلاقی که در اجتماع مورد قبول هستند توجهش معطوف است. بنابراین هرگاه فرد متوجه عمل خیر شود و به آن عمل کند احساس غرور، رضایتمندی و لذت معنوی به او دست می دهد وچنانچه به سوی بدی گراید و به آن عمل کند احساس حقارت و خفت به او دست داده وخود را مستوجب ملامت و سرزنش می نماید (مجیری نژاد ، 1394 ).

فروید همچنین اعتقاد داشت که ارضاء یا محرومیت بیش از حد در هر یک از مراحل رشد روانی جنسی ویا به عبارت دیگر تثبیت در هریک از این مراحل در عزت نفس فرد تاثیر دارد مثلا محرومیت بیش از حد در مرحله دهانی رشد روانی ـ جنسی سبب می شود که فرد درآینده عزت نفس پایین داشته باشد چنین فردی به دیگران وابسته بوده وبه توانایی خوداطمینان ندارد. از طرف دیگر ارضای دهانی بیش از حد باعث ایجاد عزت نفس کاذب و غیر واقعی در این افراد می شود ، چنین افرادی دچار عقده خود بزرگ بینی می باشند ، یعنی یک نظرعالی نسبت به خود داشته و خود را بیش از حد بزرگ جلوه می دهند (اشتیاقی ، 1386 ).

بنابراین در نظر فروید انسان متعارف کسی است که مراحل رشد روانی ـ جنسی را با موفقیت گذرانده باشد ودر هیچ یک از مراحل بیش از حد تثبیت نشده باشد(مجیری نژاد ، 1394 ).

 ـ نظریه  آلبرت الیس :

به اعتقاد الیس انسان تمایل به عشق و محبت ، توجه ، مراقبت و نیل به آرزوها دارد و از مورد تنفر قرار گرفتن ، بی توجهی و ناکامی دوری می جوید، به عقیده الیس عزت نفس و اعتماد به خود بر اساس پیشرفت ها و دستاورد های شخصی در فرد بوجود می آید یعنی وقتی فرد کارهایش را به خوبی انجام می دهد در نتیجه آن عزت نفس بیشتری را پیدا می کند ، حال اگر عزت نفس یک شخص در نتیجه عملکرد خوبی داشته باشد افزایش پیدا کرد در این صورت چنان که عزت نفس خود را در نتیجه شکست از د ست بدهد رنج می برد. بدین طریق حتی اگر  فرد چنان زندگی کند که کمتر با شکست مواجه شود اما همیشه این امکان وجود دارد که در آینده دچار شکست شود و همراه با آن عزت نفس او نیز کاهش یابد. الیس بر مفهوم « خویشتن پذیری غیر شرطی » صحه می گذارد و معنی این اصطلاح این است که: شخص خویشتن، وجود یا بودن خود را بدون الزامات یا شرایط دیگری می پذیرد. البته الیس افراط در کسب ارزشمندی را یک فکر غیرمنطقی می دانست که منجر به اضطراب و اختلالات رفتاری می گردد، اعتقاد به اینکه لازمه احساس ارزشمندی وجود حداکثر لیاقت، کمال و فعالیت شدید است، این تصور امکان پذیر نیست وتلاش و وسواس در کسب آن فرد را به اضطراب و بیماری های روانی مبتلا می سازد و منجر به احساس حقارت و ناتوانی در وی می گردد. الیس حتی برای افزایش عزت نفس راهبردها و تکنیک های ویژه ای را پیشنهاد نموده است از جمله آن  موارد در آموزش ابراز وجود است که یک رویکرد رفتاری می باشد و در فضای گروهی به کار گرفته می شود و تاکید دارد که به مراجعان بیاموزد که بدون زیر پا گزاردن

حقوق دیگران از خود دفاع کنند. رفتار ابراز آمیز شامل بیان افکار و احساسات به شیوه مستقیم، صادقانه و مناسب است. افرادی که یاد گرفته اند که وجود خود را ابراز کنند معمولا در مورد خودشان احساس خوبی دارند(مجیری نژاد ، 1394 ).


 ـ  نظریه ویلیام گلاسر :

در واقعیت درمانی گلاسر واژه شخصیت با واژه هویت تقریبا مترادف به حساب آمده است که از دو جزء «هویت توفیق» و «هویت شکست» تشکیل یافته است ، گلاسر معتقد است که هر فرد یک تصور دارد و بدان وسیله  احساس موفقیت یا عدم موفقیت نسبی می کند ، او هویت را تصوری می داند که فرد از خودش دارد و این تصور ممکن است با تصوراتی که دیگران از او دارند هماهنگ ویکسان یا با آن ها کاملا متفاوت باشد. افراد ناموفق تنهایی و بی کسی را به شدیدترین وجه ممکن احساس می کنند، در حل مشکلات و معضلات زندگی خود دشواری هایی دارند و از مواجه شدن با واقعیت ناراحت، مضطرب و اندوهگین می شوند، در مقابل  افرادی که هویت موفق دارند یا اصلا احساس تنهایی نمی کنند و یا آن را کمتر احساس می کنند ، بعلاوه این گروه به نحو سازنده ای با واقعیت و مشکلات خود درگیر می شوند و احساس ارزشمندی و عشق می کنند (مجیری نژاد ، 1394 ).

بنابراین به نظر گلاسر افراد موفق دو خصیصه دارند یکی اینکه مطمئن هستند که شخص دیگری در این دنیا آن ها را آنطوری که هستند و به دلیل خصوصیاتی که دارند دوست دارد وآنها نیز فرد دیگری را در زندگی دارند که نسبت به او عشق و محبت می ورزند. دوم اینکه آنها این درک و احساس را دارند که آنها انسان های با ارزشی هستند و حداقل یک نیروی دیگری در این دنیا آنها را با ارزش می انگارد. از دیدگاه گلاسر ارزشمندی از راه انجام کارهای توام با موفقیت حاصل می شود. گلاسر در مبحث نیازها چهار نیاز روانی برای افراد قائل است که یکی از آن ها نیاز به قدرت است که این نیز شامل عزت نفس، بازشناسی و رقابت می باشد که به نظر وی هنگامی شخص می تواند حداکثر کنترل خود را بر زندگی اش داشته باشد که بین این چهار نیاز روانی نوعی تعادل متقابل و دقیق برقرار سازد (مجیری نژاد ، 1394 ).

 ـ  نظریه آلپورت :

با مطرح کردن واژه خویشتن به جای خود، امید وار بود شاید بتواند از ابهامات و تناقضات واژه ای خود بکاهد. براساس دیدگاه آلپورت ، تحول کافی از خود و رسیدن به خویشتن از هفت مرحله می گذرد، شکست و ناکامی در هر یک از مراحل به پیدایش مراحل بعدی لطمه می زند این مراحل عبارتند از :

1 ـ خود جسمانی  2 ـ تشخیص هویت خود  3 ـ احترام به خود ( عزت نفس )  4 ـ گسترش خود  5 ـ تصور از خود  6 ـ خود چون حریفی معقول  7 ـ تلاش اختصاصی ( اسلامی نسب ، 1373 ).

 منابع

نوربخش مقدم ، علیرضا . ( 25/8/92 ). تعاریف و نظریه های عزت نفس . http://public-psychology.blogfa.com .

مجیری نژاد ، مهناز . (15/7/92). نظریه های عزت نفس . http://mohsenazizi.blogfa.com .

نوع مطلب : اعتماد به نفس، 
برچسب ها : عزت نفس، اعتماد به نفس، نظریه های عزت نفس،
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 4 اردیبهشت 1398 10:12 ب.ظ
ブランド コピー 激安_モンクレール ブランド 偽物
چهارشنبه 4 اردیبهشت 1398 10:12 ب.ظ
グッチiPhone ブランド
چهارشنبه 4 اردیبهشت 1398 10:11 ب.ظ
スーパーコピーブランドバッグ,スーパーコピー時計,スーパーコピー代引き 当店9年間通信販売の経験があり
چهارشنبه 4 اردیبهشت 1398 10:11 ب.ظ
鶴橋偽ブランド
چهارشنبه 4 اردیبهشت 1398 10:10 ب.ظ
N級品ロレックスコピー激安販売、ロレックススーパーコピー時計優良店
شنبه 31 فروردین 1398 06:20 ق.ظ
スーパーコピー時計プロのブランドコピー専門店
شنبه 31 فروردین 1398 06:20 ق.ظ
ブランドコピーショッピングが自信を持っておすすめするストアです!当店はロレックスコピー、シャネルコピー
پنجشنبه 29 فروردین 1398 11:34 ب.ظ
ウブロスーパーコピーN級品偽物、ウブロ時計コピー海外激安通販専門店
پنجشنبه 29 فروردین 1398 11:34 ب.ظ
最も高級な材料,本物と見分けがつかないぐらい.完璧なスーパーコピーブランド(N級品)品を経営しております。
پنجشنبه 29 فروردین 1398 11:34 ب.ظ
スーパーブランドコピー-高品質コピー-偽物通販-信用優良信頼
پنجشنبه 29 فروردین 1398 11:34 ب.ظ
ブランド時計コピーN級品激安通販専門店
دوشنبه 7 خرداد 1397 03:59 ب.ظ
بسیار عالی
دوشنبه 12 تیر 1396 08:53 ب.ظ
You could certainly see your enthusiasm within the paintings you write.
The world hopes for more passionate writers like you who are not afraid to mention how they believe.
All the time go after your heart.
یکشنبه 4 تیر 1396 07:22 ب.ظ
Glad to be one of several visitors on this awing web site :
D.
یکشنبه 31 اردیبهشت 1396 02:10 ب.ظ
Hi to every , since I am actually eager of reading this blog's post to be updated regularly.
It carries nice data.
سه شنبه 22 فروردین 1396 03:09 ب.ظ
This is a topic that is near to my heart... Take care!
Where are your contact details though?
یکشنبه 20 فروردین 1396 06:08 ق.ظ
I'm curious to find out what blog platform you are using?
I'm experiencing some small security problems with my latest
website and I'd like to find something more safe. Do you have any recommendations?
دوشنبه 14 فروردین 1396 04:54 ب.ظ
Attractive component of content. I simply
stumbled upon your weblog and in accession capital to say that I acquire actually loved account your blog posts.
Any way I will be subscribing in your augment or even I success you access persistently fast.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
 
بالای صفحه